Budowa drogi ekspresowej odcinka Malewice - Chlebczyn. Ważne informacje!

Dodane przez admin - czw., 28/12/2023 - 21:48

Kategoria

Uwaga mieszkańcy zainteresowani wywłaszczeniami i wypłatą odszkodowań za nieruchomości przekazane pod budowę drogi ekspresowej Malewice – Chlebczyn (tzw. obwodnicy Siemiatycz).

Każdy właściciel takiej nieruchomości może ubiegać się o powiększenie wartości swojej nieruchomości o 5%, jeżeli w ciągu 30 dni złoży wniosek do GDDKiA w Kielcach - (OŚWIADCZENIE O WYDANIU NIERUCHOMOŚCI) - do pobrania poniżej. Oświadczenie takie można składać dopiero po otrzymaniu decyzji ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), do końca stycznia 2024 r., do Wojewody Podlaskiego.

 

OŚWIADCZENIE O WYDANIU NIERUCHOMOŚCI (pdf, 569 kb)

 

 

GDDKiA prezentuje ulotkę z informacjami dotyczącymi tzw. wywłaszczeń, jak również wielu podstawowych pytań i odpowiedzi, związanych z tą procedurą. Oto przykładowe:

- Muszę przekazać dom, w którym obecnie mieszkam. Kupno nowego domu zajmie trochę czasu. Gdzie mam mieszkać?

- Jeśli pod budowę drogi przejmowany jest budynek mieszkalny, lub lokal mieszkalny, można zwrócić się do GDDKiA o lokal zastępczy. W przypadku pozytywnej decyzji o takim lokalu, za jego wynajem zapłaci GDDKiA, zaś mieszkaniec będzie zobligowany do opłat eksploatacyjnych. Czas wynajmu i płatności mogą być różne., w zależności od stanu sprawy.

 

- Czy GDDKiA odkupi pozostałą część działki, która nie jest potrzebna pod budowę drogi, ale jest zbyt mała, by pobudować na niej dom?

- Tak, ale w uzasadnionych przypadkach – jeśli nie będzie można z niej skorzystać na dotychczasowe cele. W takim przypadku należy złożyć wniosek do oddziału GDDKiA, a po jego akceptacji dokonana będzie wycena tzw. „resztówki” w formie operatu szacunkowego. Wówczas zostanie złożona oferta wykupu i jeśli mieszkaniec zaakceptuje ją GDDKiA wykupi wnioskowaną część nieruchomości. Koszty operatu szacunkowego oraz aktu notarialnego poniesie GDDKiA.

 

- Nie dostałem jeszcze odszkodowania. Czy muszę przekazać nieruchomość?

- Tak. Postępowanie w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania oraz wydanie nieruchomości, to dwie niezależne od siebie procedury. Nieprzekazanie nieruchomości we wskazanym terminie spowoduje przymusowe odebranie jej przez organ Wojewody w postępowaniu egzekucyjnym, na koszt właściciela.

 

- Skąd wiadomo, którędy będzie przebiegać droga krajowa?

- Najprościej dopytać o to w oddziale GDDKiA w Kielcach. W obecnym stanie prawnym miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie są dobrym źródłem na temat przebiegu dróg krajowych.

 

- Czy moja nieruchomość będzie przejęta pod budowę drogi?

- O tym zdecyduje Wojewoda Podlaski w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). Mieszkaniec otrzyma zawiadomienie z Urzędu Wojewódzkiego o wydaniu tej decyzji. Informacja o ZRiD zostanie również opublikowana z Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Wojewódzkiego, zaś obwieszczenie Wojewody zostanie zamieszczone w prasie lokalnej, jak również w siedzibach gmin, na terenie których prowadzona jest inwestycja.

 

- Nie mam uregulowanych spraw spadkowych. Czy mogę dołączyć do postępowania odszkodowawczego, dotyczącego odziedziczonej nieruchomości?

- Tak. Najpierw jednak należy uregulować sprawy spadkowe i dopiero wtedy zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego z dokumentem potwierdzającym praw do spadku.

 

- Kto i kiedy ustali wysokość odszkodowania za moją nieruchomość?

- Organ Wojewody Podlaskiego. Nie należy w tym celu składać żadnych pism. Wojewoda, po wydaniu decyzji ZRiD, powoła rzeczoznawcę majątkowego, który sporządzi operat szacunkowy, a w nim określi wartość nieruchomości. Urząd Wojewódzki poinformuje o tym zainteresowane osoby.

 

- Czy mogę odwołać się od kwoty odszkodowania, jeśli uważam że jest za niska?

- Tak. Można to zrobić w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji o odszkodowaniu, do Ministra Rozwoju i Technologii. Odwołanie piszemy jednak do Wojewody, którzy przekaże je do Ministra. Jeśli zaś uznamy, że decyzja Ministra też jest niekorzystna, można ją zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

- Jak długo czka się na wypłatę odszkodowania?

 - 14 dni, od momentu kiedy decyzja odszkodowawcza stanie się ostateczna, pod warunkiem, że ostateczna jest również decyzja ZRiD. Jeśli decyzja ZRiD nie jest ostateczna (ktoś złożył od niej odwołanie do Ministra i nie zostało jeszcze ono rozpatrzone), wówczas wypłata odszkodowania może być wstrzymana do czasu rozpatrzenia odwołania od decyzji ZRiD przez Ministra. Można wówczas złożyć wniosek o wypłatę 70% zaliczki.

 

- Czy kwota odszkodowania uwzględnia np. zamontowane w domu sprzęty kuchenne?

- Tak. Wysokość odszkodowania uwzględnia dotychczasowy standard mieszkania i jego stałych elementów wyposażenia.

- Czy dostanę pieniądze na przeprowadzkę, jeżeli na mojej działce pod inwestycję znajduje się dom, w którym mieszkam?

- Odszkodowanie za nieruchomość z budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym zostanie powiększone w takim przypadku przez Wojewodę o kwotę 10.000 zł. Kwota ta naliczana będzie dla nieruchomości, niezależnie od liczby właścicieli, lub użytkowników wieczystych.

 

- Kiedy muszę wydać (przekazać)  nieruchomość?

- W terminie wskazanym w zawiadomieniu o wydaniu  decyzji ZRiD. Jeżeli decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, nieruchomość należy przekazać jak najszybciej.

 

 

Więcej informacji na stronie GDDKiA Kielce.

 

g

 

 

 

g
g

Strony w dziale:

Strony w dziale: