Szlak Powstania Styczniowego (24 km)

SZLAK POWSTANIA STYCZNIOWEGO znaki czerwone (24 km), szlak wokół Siemiatycz

Spacerowy szlak, którego nazwa nawiązuje do wielkiej bitwy Powstania Styczniowego 6-7 lutego 1863 r. Miejsce początku i końca szlaku znajduje się przy dawnej synagodze obecnie muzeum i galeria Miejskiego Ośrodka Kultury ulica Zaszkolna. Szlak prowadzi ulicą Krótką do centralnego punktu miasta gdzie niegdyś stał ratusz, a obecnie znajduje się skwer, dalej ul. 3 Maja zmierza do ulicy Powstania Styczniowego, po prawej stronie widzimy dawny klasztor misjonarzy, a następnie kościół, po lewej zaś budynek dawnej szkoły przyklasztornej.

Wchodząc na ulicę Powstania Styczniowego po prawej stronie na wzgórzu widzimy cerkiew, po lewej zaś nowoczesną plebanię prawosławną. Po przejściu około 100 metrów dochodzimy do cmentarza (po lewej). Jest to miejsce walk w dniach 6 i 7 lutego 1863 r. Wchodząc na cmentarz natrafimy na dwie kaplice: św. Anny i kaplicę ewangelicką.

Po przejściu około 3 km docieramy do cmentarza komunalnego, dalsza droga wiedzie ul. Głowackiego w kierunku wsi Czartajew. Za mostem na rzece Kamionka skręcamy w prawo. Przed II Wojną Światową w Czartajewie znajdował się dwór należący do rodziny Wołków, zachował się park podworski i czworaki. Obecnie znajduje się tu zespół szkół.

Z Czartajewa szlak prowadzi polną drogą przecinającą szosę Siemiatycze - Białystok i skręcająca do lasu. Trasa na tym odcinku wiedzie przez tereny podmokłe. Po przejściu około 7 kilometrów trafiamy na polanę, na której według niektórych źródeł mogło znajdować się tu grodzisko lub cmentarzysko. Dalej trasa prowadzi w kierunku zalewu, potem wzdłuż jego brzegu i na 9 km doprowadza do mostu, po przejściu którego idziemy ponownie wzdłuż zalewu.

Po dojściu do ulicy Słowiczyńskiej skręcamy w nią (w prawo) i idziemy w kierunku dworca PKS. Mijając dworzec kierujemy się na ul. Wysoką. Po około 200 metrach dochodzimy do ul. Polnej (po prawej), przy której znajdują się pozostałości z cmentarza żydowskiego, zniszczonego w czasie II Wojny Światowej. Zachowało się część ogrodzenia z bramą. Kilka metrów od bramy na terenie byłego cmentarza znajdujemy płytę upamiętniającą tragiczną śmierć żydów podczas II Wojny Światowej.

Wędrując ul. Polną wchodzimy do sosnowego lasu. Szlak doprowadza nas do zespołu szkół wzniesionego w 1936 roku. Po wejściu na wzniesienie przy strzelnicy sportowej możemy podziwiać panoramę miasta. Dalej idziemy lasem sosnowym.

Szlak Powstania Styczniowego

 

Docierając do 16 km mijamy szosę łączącą Drohiczyn ze Stacją kolejową Siemiatycze. Po minięciu wsi Turna Duża szlak doprowadza nas do mostu i młyna (17 km). We wsi Turna Duża powstałej w XV w. znajdziemy kilka zabytkowych domów (nr 3, nr 15), oraz młyn wodny, drewniany z XIX w. umiejscowiony nad Kamionką.

Szlak przecinając szosę Siemiatycze - Lublin prowadzi w pobliżu zajazdu "Kmicic". Mijając go skręcamy w polną drogę. Następnie idąc ul. Szpitalną dochodzimy do ul 11 Listopada gdzie mijamy Szkołę Muzyczną, która mieści się w odbudowanej oranżerii księżnej Anny Jabłonowskiej.

Wchodząc na ul. Legionów Piłsudskiego mijamy budynek Starostwa Powiatowego, przed jego frontem dwa sfinksy, pozostałość bramy wjazdowej do byłego pałacu księżnej Anny Jabłonowskiej. Obok budynku Pomnik Kościuszki. Ulica Pałacowa doprowadza nas z powrotem do ul. Zaszkolnej, gdzie po 24 kilometrach kończy się SZLAK POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Strony w dziale:

Strony w dziale: