Wybory parlamentarne - mini poradnik wyborcy!

Dodane przez admin - pt., 13/10/2023 - 08:50

Już w najbliższą niedzielę, 15 października, zagłosujemy przy urnach wyborczych. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00 - 21.00.

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:

- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,

- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,

- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,

- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Wyborca jest ujmowany spisie wyborców. Można być ujętym tylko w jednym spisie. Spisy wyborców sporządzają urzędy gmin.

W lokalu wyborczym otrzymamy 3 jednostronicowe karty do głosowania. Jedną w wyborach do Sejmu, drugą – do Senatu, a trzecią – referendalną. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Tu można sprawdzić kto kandyduje do Sejmu z okręgu 24 (podlaskie) >>LINK<<

Tutaj – do Senatu: >>LINK<<

Na terenie gm. Siemiatycze będziemy głosować w 13 obwodach:

- Słochy Annopolskie (świetlica): głosują mieszkańcy sołectw: Słochy Annopolskie, Turna Mała, Wólka Nadbużna,

- Czartajew (szkoła podstawowa): mieszkańcy Czartajewa,

- Kłopoty Bańki (świetlica): Kłopoty-Bujny, Kłopoty-Patry, Kłopoty-Bańki, Kłopoty-Stanisławy, Kułygi, Lachówka, Moczydły, Wólka Biszewska, Zalesie, Grzyby-Orzepy, Krasewice-Czerepy, Krasewice-Jagiełki, Krasewice Stare,

- Ogrodniki (świetlica): Krupice, Ogrodniki, Klekotowo,

- Baciki Średnie (świetlica): Baciki Bliższe, Baciki Średnie, Kajanka, Tołwin, Ossolin,

- Siemiatycze Stacja (świetlica): Siemiatycze-Stacja, Olendry,

- Wiercień Duży (świetlica): Laskowszczyzna, Leszczka, Wiercień Duży, Wiercień Mały, Wyromiejki,

- Skiwy Małe (świetlica): Cecele, Korzeniówka Duża, Korzeniówka Mała, Skiwy Duże, Skiwy Małe,

- Rogawka (świetlica): Rogawka, Klukowo,

- Anusin (świetlica): Anusin, Turna Duża,

- Boratyniec Ruski (świetlica): Boratyniec Ruski, Boratyniec Lacki, Szerszenie,

- Romanówka (świetlica): Romanówka, Baciki Dalsze,

- Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Bacikach Średnich: Baciki Średnie, ZOL.

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINA SIEMIATYCZE O OBWODACH DO GŁOSOWANIA

wyb