OSP Kłopoty Stanisławy - Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!

Dodane przez admin - czw., 04/01/2024 - 19:06

We wrześniu 2023 r. oficjalnie powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Kłopotach-Stanisławach.

Inicjatywa utworzenia tej jednostki wynikała z potrzeb lokalnej społeczności i zaangażowania mieszkańców tej miejscowości w życie strażackie okolicy. Powodem powstania było też zapoczątkowanie w 2023 r. zagospodarowania placu gminnego w Kłopotach-Stanisławach, czego końcowym efektem będzie budowa świetlicy (inaczej: budynku wielofunkcyjnego), który również stanowił będzie siedzibę/remizę tej OSP.

Straż liczy aż 21 członków. Tyle osób zadeklarowało chęć działania w tym stowarzyszeniu już na pierwszym zebraniu – założycielskim. To mieszkańcy nie tylko miejscowości Kłopoty-Stanisławy, lecz również: Zalesia, Kłopot Baniek. 7 osób, to panie.

Funkcję prezesa zarządu pełni Łukasz Twarowski. Wiceprezes – Jarosław Niemyjski. Pozostali członkowie zarządu: Paweł Michalak, Adam Kłopotowski, Robert Tryniszewski, Roman Kryński.

Część osób należących do tej OSP jest na etapie podstawowego szkolenia, które odbywa się w siedzibie KP PSP w Siemiatyczach. Część druhów zaliczyła już szkolenie na tzw. „komorze dymowej” w Łapach.

Prezes Łukasz Twarowski: - Ojcowie i dziadkowie wielu naszych członków też byli strażakami. W związku z tym dla kilku osób są to więc tradycje rodzinne. Chcemy działać, chcemy szkolić się, chcemy mieć wpływ na kształtowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w naszej okolicy. Dla wielu z nas takie społeczne zaangażowanie, to tzw. oderwanie się od codziennej, czasami monotonnej, rzeczywistości. I bardzo dobrze, że w sąsiedniej miejscowości – Kłopotach Bujnach też jest jednostka ochotniczej straży pożarnej. Uważamy bowiem, że w kwestii bezpieczeństwa urodzaj czynników potęgujących stan tego bezpieczeństwa, a więc jednostek i strażaków, jest jak najbardziej wskazany. Jednocześnie czynimy starania, we współpracy z panem Wójtem, o pozyskanie samochodu strażackiego do naszej jednostki. Jest taka szansa, bowiem Gmina Siemiatycze złożyła wniosek w ramach działania programu Interreg Polska-Ukraina o dofinansowanie ciężkiego wozu strażackiego, wyposażonego w HDS do prac na wysokości. Również niezwykle cieszy mnie zainteresowanie wśród mieszkańców chęcią wstępowania do naszej jednostki. Chęć wstąpienia w szeregi OSP i przystąpienia do kursu podstawowego strażaka-ratownika zgłosiło kolejnych 11 kandydatów.

Wsparciem Wójta Gminy Siemiatycze jednostka została wpisana do KRS z dniem 1 września 2023 r.

kl