Budowa ścieżek przyrodniczo - edukacyjnych w Wólce Nadbużnej

bio

Było to zadanie pod nazwą „Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu”, współfinansowane w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Woj. Podlaskiego. Gmina Siemiatycze otrzymała dofinansowanie na ten cel w wysokości ok. 1,1 mln zł. Kosztorysowa wartość zadania – ok. 1,6 mln zł.

W ramach ścieżek powstał tzw. ekopark – miejsce edukujące przede wszystkim najmłodszych, bogate w materiały dydaktyczne i przyrodnicze.

Inwestycja została podzielona na 3 etapy. Pierwszy – powstanie świetlicy edukacyjnej, która pełni również miejsce administracyjne i do zarządzania obiektem. Drugi etap – budowa prawie 1 km ścieżek, w większości z kostki brukowej, to również budowa obszernego parkingu z miejscami na autobusy i samochody osobowe, budowa ogrodzenia, oświetlenia, monitoringu przemysłowego i przyrodniczego. Trzeci etap, to wyposażenie miejsca w elementy zarówno edukacyjne i przyrodnicze, jak i rekreacyjne. Przede wszystkim to mnóstwo małej architektury w postaci m.in.: wiat, tablic, ławek, ławostołów,. Wszystkie tablice, tzw. światowidy, stoły i inne elementy są wyposażone w materiały o przyrodzie. To również gry edukacyjne, puzzle i składanki. Wśród małej architektury jest też labirynt dla najmłodszych, plac zabaw, ścieżka sensoryczna, kącik pszczelarski m.in. z rzeźbioną pszczołą – gigant. Jednak największe zainteresowanie wzbudzają figury zwierząt, w skali 1:1, występujące w naszych lasach. To odlewy z żywicy poliesterowej, malowane i powlekane sztucznym futrem, wyglądające jak autentyczne - m. in.: jeleń, żubr, łoś, wilk, wilczyca, łania, lis. Na tym dużym terenie znajduje się też kącik grzybowy, a w nim gigantyczne grzyby, występujące w naszych lasach, wysokie na 2 i więcej metrów, również wykonane z żywicy poliesterowej, pomalowane i powlekane specjalnymi materiałami, wyglądające jak oryginały. Jest też kącik runa leśnego, a w nim rzeźbione figury owoców leśnych, typu żołądź, szyszka, kasztan.

Główny wykonawca prac – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Siemiatyczach Stacji.

 


Source URL: https://www.gminasiemiatycze.pl/strona/o-gminie-inwestycje-inwestycje-zrealizowane-2022/1033-budowa-sciezek-przyrodniczo